Pasterstwo w Beskidzie Śląskim (galeria)

Od wiosny 2017 r. Związek Podhalan, wespół z 9 partnerami z południowej Polski i ze Słowacji realizuje w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 projekt pod nazwą Szlak Kultury Wołoskiej. W projekcie zaplanowano warsztaty pasterskie, targi, budowę koliby, wydawnictwo regionalne. Projekt przewiduje również spotkania studyjne z udziałem mediów polskich i zagranicznych.
Jedna z wizyt studyjnych miała miejsce na odcinku Szlaku Kultury Wołoskiej w województwie śląskim i małopolskim oraz Kraju Żylińskim na Słowacji.

Najpierw dziennikarze i regionaliści odwiedzili tradycyjną beskidzką kolybę tyninową w Brennej, i spotkali się z kustoszem Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, która w zwięzłej prelekcji przybliżyła zebranym kulturę wołoską w Beskidach. Uzupełnieniem prelekcji był ekspozycja pasterska oraz przykłady zabytkowego budownictwa drewnianego przy Muzeum. Wieczorem miało miejsce spotkanie z regionalistą beskidzkim, który zaprezentował wiedzę i grę na różnych instrumentach pasterskich.

Kolejny dzień został przeznaczony na Kraj Żyliński na Słowacji. Kolektywizacja w byłej Czechosłowacji była na tyle skuteczna, że wypas owiec przez indywidualne, prywatne osoby dopiero odżywa. Nieliczni bacowie np. w Zazrivej, tylko dzięki mocnej tradycji rodzinnej kontynuują tradycyjny wypas. Konkurencją, ale zarazem szansą na zachowanie i promocję kultury pasterskiej jest firma Syrex z Zazrivej, która hurtowo produkuje różne sery i inne produkty owcze eksportując swoje wyroby nawet za granicę.

Niezwykle interesujące było spotkanie z kowalem, wytwórcą dzwonków pasterskich, który zaprezentował poszczególne etapy wyrobu dzwonków pasterskich i wykonał znany utwór góralski na dzwonkach.
Wizytę studyjną uzupełniły; wizyta na szałasu, zwiedzanie bram pasterskich rozsianych po Beskidzie oraz gospodarstwa pasterskiego i edukacyjnego, gdzie uczestnicy study tour podsumowali spotkanie.